Płytki ceglane to jeden z najchętniej wybieranych dekorów ściennych do wnętrz mieszkalnych. Zachwycają surowym pięknem i pasują do różnych stylów oraz pomieszczeń. Rozważasz aranżacje z ich udziałem? Sprawdź, co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji!
Cegła na ścianie – efekt, który robi wrażenie
Cegła na ścianie? Nie tylko nadaje wnętrzu naturalny charakter, ale i przyciąga wzrok, sprawiając, że całość staje się wyrazista i niesztampowa. Jej surowa faktura i ciepła kolorystyka wprowadzają nutę autentyczności i historii, której nie oddadzą żadne zamienniki, takie jak ceglane kafelki gipsowe czy betonowe.
Płytki ze starej cegły zyskują dziś coraz większą popularność. Z powodzeniem odnajdują się w stylu loftowym, rustykalnym czy skandynawskim, ale też w nowoczesnym, a nawet glamour. W tych ostatnich potrafią stworzyć zaskakujący, ale stylowy kontrast. To dekor, który potrafi odmienić każde pomieszczenie – niezależnie od tego, czy dominuje na ścianie, czy pojawia się tylko jako subtelny akcent.
Stara cegła płytki od strony praktycznej – jak wypada?
Płytki z prawdziwej cegły to coś więcej niż tylko estetyka – to trwałość i funkcjonalność na długie lata. Po odpowiednim zabezpieczeniu są wyjątkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie, wilgoć oraz zabrudzenia, dlatego sprawdzą się nawet w kuchni czy łazience.
Z uwagi na to, że cegła jest materiałem porowatym, może chłonąć zabrudzenia, w związku z czym kluczowa jest jej impregnacja i regularna pielęgnacja. Na co dzień wystarczy jedynie odkurzyć ścianę lub przetrzeć ją wilgotną ściereczką, a przy większych zabrudzeniach sięgnąć po delikatny środek myjący.
Płytki ceglane nie tylko w salonie – gdzie jeszcze się sprawdzą?
Choć najczęściej widzimy je w pokojach dziennych, płytki z cegły świetnie odnajdują się również w innych częściach domu. Wspomniane już kuchnia i łazienka to oczywiste wybory, ale coraz częściej cegła pojawia się także w korytarzach czy przedpokojach, na przykład za lustrem. Śledząc wnętrzarskie inspiracje i aktualne trendy, jej obecność można zauważyć też w sypialni, choćby za łóżkiem, oraz w domowym biurze, gdzie wprowadza spokój i odrobinę industrialnego charakteru.
Prawda jest taka, że nie ma jednego „właściwego” miejsca na cegłę. To materiał, który potrafi stworzyć wyjątkowe tło dla codzienności – więc nie bój się po niego sięgnąć!