Regularne badania ginekologiczne – dlaczego są tak ważne?

Regularne badania ginekologiczne – dlaczego są tak ważne?

Cisza w gabinecie, pacjentka siada na fotelu po raz pierwszy od sześciu lat. „Bo nic się nie działo” – mówi z uśmiechem. Tymczasem badanie pokazuje, że zmiany rozwijały się powoli i bezobjawowo.
Regularne badania ginekologiczne nie są kwestią komfortu, bądź jego braku, tylko wyrazem odpowiedzialności za własne zdrowie. Dlaczego warto chodzić do ginekologa, nawet jeśli nic nie boli?

Regularne badania ginekologiczne – dlaczego nie warto odkładać ich na później?

Regularne badania ginekologiczne pozwalają wykryć zmiany nowotworowe, stany zapalne, torbiele jajników czy mięśniaki macicy na etapie, w którym pacjentki nie odczuwają jeszcze żadnych objawów. Wówczas możliwości leczenia zachowawczego dają lepsze efekty i w wielu przypadkach pozwalają uniknąć inwazyjnych metod terapii. Niestety wiele kobiet wciąż zgłasza się do ginekologa dopiero wtedy, gdy dolegliwości utrudniają codzienne funkcjonowanie, a to oznacza, że choroba trwa już od miesięcy lub lat.

wizyta u ginekologa w Bytomiu prywatnie

Regularne wizyty u ginekologa nie są zarezerwowane wyłącznie dla kobiet planujących ciążę czy mających już określone objawy. Każda kobieta – także nastolatka, kobieta w okresie okołomenopauzalnym czy po menopauzie, powinna traktować je jako swój zdrowotny obowiązek. Wiek nie zwalnia z konieczności kontroli, tak samo jak brak dolegliwości nie oznacza braku problemu.

Na czym polega profilaktyka ginekologiczna, czyli badania, które powinna wykonywać każda kobieta

Profilaktyka ginekologiczna to nie jedno badanie raz na kilka lat, ale zestaw badań, których celem jest wczesne wykrywanie zmian w obrębie układu rozrodczego. Każde z nich ma inne zastosowanie i uzupełnia pozostałe, dlatego dopiero w połączeniu tworzą pełny obraz stanu zdrowia pacjentki.

Zobacz też:  Jak wybrać najlepszy implant zębowy?

Profilaktyczne badania ginekologiczne to prócz wywiadu lekarskiego, badania we wzierniku i dwuręcznego m.in.:

  • cytologia– w kierunku wczesnych zmian przednowotworowych szyjki macicy,
  • USG przezpochwowe (w przypadkach, kiedy kobieta nie współżyła jeszcze płciowo USG przezodbytnicze) – do oceny macicy, endometrium i jajników,
  • USG piersi,
  • wymazy z pochwy lub szyjki macicy.

Ginekolog Śląsk – np. Centrum Medyczne Antrum – ma możliwość wykonania pełnej diagnostyki w jednym miejscu, bez konieczności kierowania pacjentki do kilku różnych placówek. Taka organizacja opieki umożliwia szybkie wdrożenie leczenia, jeśli pojawi się nieprawidłowość.

Jak często wykonywać badania ginekologiczne w ramach profilaktyki?

To, jak często wykonywać regularne badania ginekologiczne zależy od wieku, historii medycznej oraz aktualnego stanu zdrowia pacjentki. W profilaktyce obowiązują jednak ogólne zalecenia, które warto traktować jako minimum niezależnie od braku dolegliwości.

  • USG przezpochwowe – raz w roku, nawet przy braku objawów. Pozwala na ocenę trzonu macicy, endometrium, jajników i szyjki macicy.

  • Badanie piersi – palpacyjne przy każdej wizycie. USG piersi co 1–2 lata u kobiet do 40. roku życia, a po 40. r.ż. także mammografia zgodnie z kalendarzem badań przesiewowych.

  • Wymazy i badania mikrobiologiczne – według wskazań, np. przy nawracających infekcjach, nieprawidłowej cytologii lub planowaniu ciąży.

Dlaczego warto chodzić do ginekologa i gdzie wykonać badania bez czekania?

Wizyty u ginekologa często odkładane są „na później” – z braku czasu, z powodu stresu lub obawy przed diagnozą. Tymczasem odpowiedź na pytanie, dlaczego warto chodzić do ginekologa, jest prosta: aby nie przegapić zmian, które mogą rozwijać się bezobjawowo przez długie miesiące. Regularna kontrola pozwala wykryć choroby na etapie, w którym leczenie jest najmniej obciążające i najbardziej skuteczne.

Profilaktyka ginekologiczna nie musi wiązać się z długim oczekiwaniem. Jeśli zależy Ci na czasie, wpisz w Google „ginekolog Bytom prywatnie„ i sprawdź dostępność terminów. Możliwość wykonania wszystkich podstawowych badań ginekologicznych w jednym miejscu to duże ułatwienie – szczególnie dla kobiet, które chcą zadbać o zdrowie kompleksowo i bez długiego czekania na termin wizyty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top